Rezervasyon ve İletişim: 0266 384 8282, 0538 615 1515
Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, Kazdağları civarında yer alan tarihin önemli bir antik kenti olarak bilinir. Antandros Antik Kenti kazıları bu yazıda.
Antandros Antik Kenti

Her yanı tarihi doku olan ülkemizde, bilhassa da mitolojik dönemlerden kalma önemli antik kentlerin yer alması insanları heyecanlandırır. Bu noktada Antandros antik kenti de adından sıkça söz ettirmektedir. Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Altınoluk’a 2 kilometre kala yer alan Antandros Antik Kenti, aynı zamanda önemli bir Troas kentidir de. Mysia ve Aiolis’i Troas’a bağlayan yolu görebilen bir yerde olan Antandros, denize dik olarak uzanan Kaletaşı Tepesi’nin zirve ve batı kısımlarının doruklarında yer alır. Yapılan kazılar ve araştırmalar bölgede önemli bir antik yaşamın olduğunu, çok çeşitli buluntuların da o dönemlere dair dikkat çekici ayrıntılara işaret ettiğini göstermektedir.

Kazdağları Butik Otel Sizi Bekliyor!

İda Natura Life Style Kazdağları Butik Otel ile muhteşem bir tatile ne dersiniz?
Modern odalarıyla mitolojiyi bünyesinde bulunduran odalarımıza göz atmak için alttaki rezervasyon yap görselimize tıklayabilirsiniz. Aradığınız tatil İda Natura ile Kazdağları'nda!

kazdağları otel odaları

Mysia ile Troas arasında yer alan yol üzerinde, bu yolu kontrol etme niteliği ile kritik bir öneme de sahip olması ile bilinen Antandros antik kenti, Troia savaşı öncelerinde kurulmuştur. Yaklaşık 17 yıldır devam eden akademik kazı çalışmaları 2000 yılında yapılan yüzey araştırması ile başlamıştır.

Mitolojik Dönem ve Antandros

Adeta yeryüzü cenneti olan Kaz Dağları, mitolojik dönemlerde İda Dağı olarak bilinir. Altınoluk’a olan kısa mesafe ve diğer önemli ilçelere olan yakınlığı ile sürekli olarak turist çeken bu bölgede Antandros Antik Kenti’nin varlığı da antik çağlar ile ilgili bazı bilgilerin edinilmesini kolaylaştırmaktadır. İda Dağı’nın görkemi, tanrıların bu dağı mesken tutması, pek çok mitolojik olayın ve savaşları yine bu bölgede yaşanması haliyle Antandros’u da önemli bir hale getirmiştir.

Antik dönemlerde yaşayan insanların tanrılara dair düşünceleri çerçevesinde iki dağ öne çıkar. Yunanistan sınırlarında olan Olympos ve Anadolu’da yer alan İda Dağı, bu iki dağı oluşturur. Tanrıların bu dağlarda yaşadıkları, dönemin savaşlarında kendilerine göre saf tuttukları ve mücadelelere türlü şekillerde müdahil olduklarına inanılır. Homeros’un İlyada Destanı’nda da İda Dağı’ndan sıkça söz edilir. İşte o İda Dağı, aslında Kaz Dağları’nın ta kendisidir.

Antandros Kaletaşı Tepesi

Altınoluk ve Kaz Dağları

Turistlerin daha çok yaz turizmi ve deniz için geldikleri Edremit ve Altınoluk yöreleri, mitolojik dönemlere dair izler taşıdığı için de tercih edilir. Bu nedenle de Kaz Dağları başta olmak üzere Antandros Antik Kenti ve civardaki dikkate değer yerleşkeler yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilirler.

Antandros Antik Kenti Kazıları ve Gürcan Polat

Altınoluk merkeze çok yakın bir bölgede bulunan Antandros Antik Kenti halen akademik kazı çalışmaları ile keşfedilmeye devam edilmektedir. Bu noktada yürütülen başarılı çalışmalara Gürcan Polat liderlik etmektedir. Uzman ve deneyimli ekipler sayesinde her bir işlem ve uygulama antik çağlara ışık tutmaya ve kitleleri heyecanlandırmaya devam etmektedir.

Kim, Ne Zaman Yazmış?
24 Ocak 2017 | Bölgemiz kategorisinde yazdı 0
Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?

Etiketler: Altınoluk, Gürcan Polat, Yunanistan, Olympos

Benzer Haberler & Duyurular
    Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?