Rezervasyon ve İletişim: 0266 384 8282, 0538 615 1515
Bronşit Belirtileri Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşit Belirtileri Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşit farklı aşamaları olan bir hastalıktır. Bu yazımızda Bronşit belirtileri, bronşit tedavisi ve bronşit nedir konularını işledik.
Bronşit Belirtileri Bronşite Ne İyi Gelir?

Solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklar gerek yaşanılan ortamdan kaynaklı olarak, gerek geçirilen ağır bir rahatsızlık ile ilgili olarak, gerek ise kalıtımsal olarak kendini gösterebilir. Alt solunum yolları ve üst solunum yolları mikrop kapmak, üşütmek ya da benzer durumlardan kaynaklı olarak çeşitli hastalıklar geçirebilirler. Bu anlamda en çok duyulan ve önemli bir hastalık türü olan bronşit de ön plana çıkmaktadır. Bronşitin ne olduğu, hangi belirtilere sahip olduğu, nasıl tedavi edileceği ya da nelerin bronşit hastalığına iyi geleceği öğrenilmelidir.

Kazdağları Butik Otel Sizi Bekliyor!

İda Natura Life Style Kazdağları Butik Otel ile muhteşem bir tatile ne dersiniz?
Modern odalarıyla mitolojiyi bünyesinde bulunduran odalarımıza göz atmak için alttaki rezervasyon yap görselimize tıklayabilirsiniz. Aradığınız tatil İda Natura ile Kazdağları'nda!

kazdağları otel odaları

Bronşit Nedir?

En çok karşılaşılan solunum yolu hastalıklarından biri olan bronşit nedir? Bronşit belirtileri nelerdir gibi soruları aklınızdan geçiriyor olabilirsiniz. Alt solunum yollarının en kritik parçaları arasında yer alan bronşlar çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapabilirler. Bu anlamda bronşların enflamasyon haline bronşit denir. Özellikle de kış aylarında ya da sonbaharın sert havalarında sıklıkla görülür. Erkeklerin kadınlara göre daha çok geçirdiği bu hastalık, mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmeyen bronşit doğrudan kronik bronşit hastalığına evrim geçirecek, ardından da bronşektaziye adı verilen daha ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu nedenle de eğer bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz söz konusuysa derhal doktorunuza bronşit tedavisi için başvurmanız tavsiye edilmektedir. Bronşit tedavisi için kulaktan dolma bilgileri kullanmanız sağlığınıza daha fazla zarar verebilir.

Bronşit ve Kronik Bronşit

Temelde akut bronşit ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılabilen bu hastalık çerçevesinde, akut bronşit nispeten daha kolay atlatılabilen bir evreyi temsil eder. Kuru öksürük, az yapışkan balgam, halsizlik ve ateş gibi belirtilere sahip olan bu evrede, tedavi yöntemleri ve hastanın kendine bakması çok büyük bir önem taşır. Özellikle de tedavi öncesinde kritik adımların atılması bu anlamda öne çıkar. Kronik bronşite gelindiğinde görevini yapamayan hava yollarının tüyleri hasta için büyük tehlikeler oluşturacağı için hastalık henüz akut aşamada sona erdirilmelidir.

Bronşit Tedavisi

Bronşit hastalarının ya da yakınlarının en çok merak ettikleri konu ise bronşit tedavisi ve hastalığın tedavisi için nelerin yapılması gerektiği ile ilgilidir. Akut bronşit herhangi bir sıkıntı doğurmadan atlatılabileceği için tedavisi nispeten daha basittir.

Öksürük şurupları ve benzer uygulamalar ile ilk olarak hastaların mikropları kırılmaya çalışılır. Bu sayede öksürük de azalacağı için boğazın tahriş olmasının ve güçsüz kalmasının önüne geçilmiş olur.

Sigara içen hastalar tedavi sırasında muhakkak sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara bronşit tedavisinde önemli bir engelleyicidir.

Bronşit tedavisi ile ilgili olarak antibiyotik kullanımı biraz tartışmalı bir konuya tekabül eder. Çünkü antibiyotik her ne kadar ateşi düşürüp öksürüğü kesse de yan etki olarak bakterilerin direncini artırma ve tam iyileşme sağlayamama gibi nedenlerden dolayı tercih edilmeyebilir.

Bronşit İçin Doktor Tavsiyesi Önemlidir

Doktorun vereceği haplar ve ilaçlar ile doğal destekler sayesinde tedavi sürdürülür. Hastalığın şiddeti tedavi sürecinde de belirleyici olurken, genel anlamda 5 ila 14 gün arasında tedavilerden sonuç alınır.

Öte yandan çok şiddetli öksürük hallerinde kas ağrıları baş gösterebilir. Doktorlar bu tip durumlarda belli başlı ağrı kesicilere yönelebilirler.

Tedavi sürecinde hastanın bol bol su içmesi de gerekir. Bu sayede balgam yoğunluğu azalır ve vücuttan balgamın atılması kolaylaşır.

Kronik bronşit tedavisine bakıldığında ise iltihap azaltıcı steroidler ve solunum yollarını açan bronkodilatör kullanımları görülebilir.

Tuz Odası Sertifikası

Tuz Odaları Önerilmektedir

Öksürük, KOAH, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklar için bazı doktorlar tarafından tuz odaları önerilmektedir. Kesin çözüm olarak kullanılmasa da yardımcı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Otelimizde bulunan tuz odası hastalığa sahip kişiler için uygundur ancak yine de doktorunuzun tavsiyesini almanız önerilir. Tuz odası seansları için bize telefonla ulaşabilir ve detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Bronşiolit Nedir?

Akciğerlerin bünyesinde küçük hava kanalları bulunur. Bunlara bronşiel ismi verilir. Söz konusu hava kanallarının iltihaplanmasına ise bronşiolit adı verilir. Daha çok 2 yaşın altındaki çocuklarda bu sıkıntı görülebilir.

Bebeklerde Bronşit

2 yaşın altındaki her bir bebek bebeklerde bronşit rahatsızlığına yakalanabilir. Bronşiellerin iltihaplanması ile meydana gelen bu sıkıntı aynı zamanda soğuk algınlığı ile aynı belirtileri verdiği için de geç fark edilebilir. Bebeğin nefes alış verişindeki hırıltı, ateşlenmesi ve öksürmesi temel belirtilerdir.

Not: Bu sitede yer alan hiçbir bilgi Bronşit tedavisi maksatlı olarak paylaşılmamıştır. En sağlıklı bronşit tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Kim, Ne Zaman Yazmış?
29 Mart 2016 | Sağlıklı Yaşam kategorisinde yazdı 0
Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?

Etiketler: Bronşit Tedavi, Bronşiel, Kronik Bronşit, Tedavi Yöntemleri, Hava Kanalları, Bronşit Hastalığına, Alt Solunum Yolları

Benzer Haberler & Duyurular
    Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?