Rezervasyon ve İletişim: 0266 384 8282, 0538 615 1515
Tuz Terapisi Tarihi
Tuz Terapisi Tarihi

Avrupa’da tuz terapisi, 19. yüzyılda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Polonya’daki tuz sanayicileri, yerin 300 metre altında çalışmalarına rağmen tuz yataklarında çalışan madencilerin hiç birinde zatürre ve astım gibi akciğer hastalıklarının görülmediğini fark etmiştir.

Bunun üzerine yapılan araştırmalarda Tuz Mağaralarının insan sağlığı üzerindeki mucizevi pozitif etkisi tespit edilmiş ve aynı ortamı sağlayan Tuz Odaları yapılmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerinde (İngiltere, Hollanda, Almanya vb.) 300 civarında Tuz Odası bulunmaktadır.

Tuz odalarında steril ve hava geçirmez bir ortam oluşur. Birkaç tonluk kaya tuzu, yeraltındaki tuz mağaraları ile aynı özel mikro iklim koşullarını oluşturur. Sağlıklı insanlarda stres atıcı özellikleri taşıması yanında, cildin yenilenmesi, antioksidan ve anti-aging gibi etkileri bulunmaktadır. Hiçbir yan etkis bulunmadığı gibi yetişkin veya çocuklar için aşağıda belirtilen hastalıklarda rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Kazdağları Butik Otel Sizi Bekliyor!

İda Natura Life Style Kazdağları Butik Otel ile muhteşem bir tatile ne dersiniz?
Modern odalarıyla mitolojiyi bünyesinde bulunduran odalarımıza göz atmak için alttaki rezervasyon yap görselimize tıklayabilirsiniz. Aradığınız tatil İda Natura ile Kazdağları'nda!

kazdağları otel odaları

Sık görülen viral enfeksiyonlarda, öksürük ve soğuk algınlığında, Astım hastalarında, Kronik KBB (kulak-burun-boğaz) hastalıklarında, Bronşit hastalığında, Sık görülen kulak enfeksiyonlarında,Alerji kaynaklı cilt sorunlarında,Alerjik soğuk algınlığında, Egzama ve deri iltihabı hastalıklarında, Sedef hastalığında, Uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklar, Eklem ağrıları ve artritte…

*Kaynak : Jouni Hedman MD, Timo Hugg ve Tari Haahtela, Helsinki Üniversite Hastanesi, Finlandiya

 

HALOTERAPİ TARİHİ

HALOTERAPİ TARİHİ

Haloterapi ilk defa 1984 yılında profesör P.P.Gorbenko tarafından bulunmuştur.1990 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde Sağlık Bakanlığı yetkilileri gözetiminde Gorbenko ve ekibi tarafından ,koruyucu bakım ve hastalıkların tedavisi yönünde geliştirilmiştir. Hidroklorik madenlerde(mağaralarda) yeraltı kliniklerinin basit medikal etkisi kaya tuzunun(taş halindeki tuzların)iyonlaşmış aerosolünün yüksek düzeyde salınımı söz konusu olmamıştır.30 yıllık araştırmaları neticesinde Gorbenko ve ekibi tuzun bu etkisini bulmuşlardır.

Bronşiyal astım ve diğer solunum yolu hastalıkları yüzünden muzdarip olan hastaların tedavisi için Ukrayna’nın Zakarpatye bölgesinde Solotvino Tuzlarının micro klima kullanılarak gerçeklemesi üzerindeki ilk araştırmalar 1974 yılında başlatıldı.Araştırmalar Ukrayna Sağlık Bakanlığı’na ait yeraltına kurulan Alerji Hastanesi’nde gerçekleştirilmiştir.Bu devlet hastanesi alerjik hastalar için yerin altındaki bir madene inşa edilmiştir.Derinliği 286-330 metre olan bu hastane 4 katlı bir komplekstir. Bünyesinde ana galeri başta olmak üzere medikal galeri, 300 yatak, havalandırma, teknoloji galerisi ve yardımcı odalarını barındırmaktadır.

Yeraltı bölümlerinde salonlar,konferans salonları ,yemek salonları, laboratuar, hemşire kışlası,personel için hazırlanmış odalar tuvaletler ve diğerleri bulunmaktadır.Gerçekleştirilen araştırmaların ışığında bölgenin iklimsel özellikleri ,yeraltının doğal özellikleri göz önüne alınmış ve yer altındaki bu bölümlerde optimum mikro klima taklit edilerek;hava sıcaklığı 23-24C,gerçek nem %20-60 oranında tutulmuş ve 0,5-5,0 mg/m3 miktarında sodyum klorid aerosolü salınmıştır, zerre miktarı % 5’tir.

1975 yılında 300 metre altındaki bu alerji hastanesi sadece 4 hastayı ağırlıyordu.1976 yılında söz konusu devlet hastanesi hastaların tedavisine başlamıştır.Bronşiyal astımdan şikayetçi olan hastalar bu komplekste tedavi görmüşlerdir. Hastaların %95-97 sinde iyileşme gözlenmiş, bronşiyal astım ve diğer nefes yolu hastalıklarından(rinit,sinüzit,kronik bronşit) şikayetçi hastalarda da geçerli ve çok değerli iyileşmeler gözlenmiştir.

Alerjik ve deri hastalıklarının(sedef vb.) ,solunum yolundaki yanmaların, deri yanmalarının, tedavisindeki yüksek etkisi ve bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi saptanmıştır.

Enstitünün web sayfasında yer alan bu bilgiler uzayarak devam etmektedir ve tuz mağarasındaki tedavi seanslarına dahil olan hasta sayıları verilmekte ve bu hastalarda %95’lere varan iyileşmeler saptandığına dair veriler bulunmaktadır.Alternatif tıbbın beşiği Rusya da bu tür etkinlikler bu örnekte de görüleceği gibi devlet eliyle desteklenmekte ve hatta bakanlık bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Bu örneğin küçük bir modeli olan tuz odaları Rusya da büyük rağbet görmüş yaklaşık olarak 1000’e yakın tuz odası Rusya’nın çeşitli bölgelerinde kurulmuştur.

Tuz odalarını ünü Rusya sınırları içerisinde kalmamış Avrupa ülkelerine de taşmıştır.Örnek olarak İsviçre, Estonya, Almanya, Finlandiya gibi ülkelerin isimleri bu listeye eklenebilir.

Hatta Finlandiya’da Lappeenranta da devlet üniversitesi olan bir alerji enstitüsünde haloterapi için gerekli olan halojeneratör test edilmektedir.

Yukarıda belirtilen ülkelerde tuz odaları faaliyette olup solunum yolu hastalıklarından şikayetçi olan insanların akınına uğramaktadır.Ayrıca bu odalarda gerçekleştirilen halo terapiden yalnızca hasta insanlar değil ,terapinin koruyucu niteliği bakımından sağlıklı insanlarda faydalanabilmektedir.

Estonya Talinn’de faaliyette olan Tuz Odası(SALT ROOM)nda görevli sağlık teknisyenleri burada çalıştıkları son iki yıl içerisinde herhangi bir hastalığa yakalanmadıklarını belirtmişlerdir. Estonyada bulunan tuz odalarında tedavi yöntemi ise kısaca şöyledir;

Kişi 1 yıl içerisinde 3 kez terapi alacaktır ve her terapi 10 seanstan(ya da toplamda 12 ila 25 seans arası) oluşmaktadır.Her seansın süresi yetişkinlerde 60 dakika, çocuklarda ise 20 ila 40 dakikadır.Hastalar doktor tarafından belirlenen tedavi rejimine göre gruplara ayrılır.
Seans boyunca koltukta otururlar ve önerildiği üzere burundan ve ağızdan nefes alırlar.

Estonyada ki tuz odaları lansmanında tuz odaları ve tuzun tedavi edici etkileri hakkında aşağıdakiler söylenmiştir;

Tuz, mukoza ile ilintili olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve aynı zamanda mukoza üzerindeki mantarların ve bakterilerin tahrip olmasına neden olmaktadır.Bu yüzden tuz odalarında tedavi gören çocuklar sağlık bakımından daha güçlü bir yapıya kavuşmuşlar ve daha az hastalanmışlardır.

Tuz,mukus ödemi yani sümüğü azaltır hapşırığı keser,tıkalı burnu açar, rinit ya azalır ya da tamamen yok olur. Ancak bazen tuz odasına girmeye başladıktan sonra,öksürmeye başlayabilirsiniz, bu sağlığınızın kötüye gittiği anlamına gelmez.Aksine bu iyileştiğinizin işaretidir.

Tuz aerosolü sinir sisteminiz içinde iyidir stresinizi alır. Ayrıca tuz,derinizdeki bakterileri yok ederek farklı dermal (deri) problemlerinizde iyileştirmek konusunda faydalıdır.

Tuz odasını hangi tür hastalıklara etkili olduğuna dair;
astım.üst solunum yollarıyla ilgili rahatsızlıklar,solunum yollarındaki kronik rahatsızlıklar,bronşit,kronik bronşit ve diğerleri,sedef hastalığı ve diğer bir kaç deri hastalığı.

Aslında liste uzayıp gitmekte lansmanda hastalıkların spesifik özellikleri de yazmaktadır.
Şu ana kadar bahsini ettiğimiz tuz odasını kısaca tarifini yapalım.Tüm yüzeyleri tahta kaplı bir odanın,yine tüm yüzeyleri tuzla kaplanır.Bir jeneratör vasıtasıyla farmakolojik (medikal ya da eczane) tuzu belirli zaman aralıklarında aerosol halinde odanın içine salınır.

Kaynak: Jouni Hedman MD, Timo Hugg ve Tari Haahtela, Helsinki Üniversite Hastanesi, Finlandiya

Kim, Ne Zaman Yazmış?
27 Haziran 2015 | Genel kategorisinde yazdı 0
Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Benzer Haberler & Duyurular
    Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?