Rezervasyon ve İletişim: 0266 384 8282, 0538 615 1515
Güvenli ödeme sistemiyle tek çekim veya taksitle rezervasyon yapabilirsiniz.
Yoga ve Meditasyon

Yoga ve Meditasyon

Yoga ve meditasyon hayat kalitenizi artırmaya yarıyor. Kazdağları eteklerinde muhteşem bir otelde yoga ve meditasyon ile sağlık bulun, tatil yapın!
Yoga ve Meditasyon

Kaliteli bir yaşam şekli oluşturmak, daha sağlıklı bir hayat yaşamak için bir takım konular zaman zaman gündeme gelir. Spor dolu bir hayat tarzı, meditasyon tekniklerinin uygulandığı bir yaşam anlayışı kişilere mutluluk getirebilir. Bu noktada da nefes terapisi yoga fazlası ile dikkat çeker. Nefes alıp verme sırasında doğru hamleler yapmak, kalp atışlarını ritmik ve olması gereken bir hale sokmak gibi çok ciddi olumlu etkiler sağlayan bu meditasyon şeklini daha yakından incelediğimizde, karşımıza şu sonuçlar çıkmaktadır;

Kazdağları Butik Otel Sizi Bekliyor!

İda Natura Life Style Kazdağları Butik Otel ile muhteşem bir tatile ne dersiniz?
Modern odalarıyla mitolojiyi bünyesinde bulunduran odalarımıza göz atmak için alttaki rezervasyon yap görselimize tıklayabilirsiniz. Aradığınız tatil İda Natura ile Kazdağları'nda!

kazdağları otel odaları

Yoga Nedir?

Yoga, insanların sakin, huzurlu ve sağlıklı bir ömür sahibi olabilmeleri için düstur edinilen bir çeşit yaşam felsefesidir. Yoganın içerdiği kavramlar, hareketler ve mantalitesi ile yoga doğrudan hayatın ana damarlarına etki eder.

Meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biri olan yoga, çeşitli birçok olumlu etkiye de sahiptir. Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, bu sayede kalp atışlarının düzene girmesini sağlar.

Yoganın tanımında bahsedilen söz konusu etkiler azımsanmayacak derecede önemlidir. Çünkü günümüzde en sık ölüm nedenleri arasında kendine yer bulan kalp krizi gibi bir rahatsızlık, ancak kalp atışlarının düzenliliği ve doğru nefes alıp verme teknikleri ile bünyeden uzak tutulabilir. Kısacası yoga kimi zaman hayati öneme sahip sonuçları ile kişilere etki eder.

Yoganın Faydaları

Kalp krizi riskini azaltan yoganın başka faydaları da vardır. Örnek olarak sinir sistemine dayanan ve sonuçları psikolojik anlamda önem taşıyan şu durumlar dikkat çekicidir;

Sinir sistemindeki gevşemeler sayesinde panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında kolaylık sağlamaktadır.

Yoganın Faydaları

Yoganın sadece gençler ya da günlük hayatına normal şekilde devam edenler için değil, hamileler gibi özel koşullara ve durumlara sahip kişiler üzerinde de etkileri bir hayli önemlidir;

Hamile kadınların yaptığı yoga, doğru duruşun öğrenilmesi bakımından, doğum sırasında ve doğum sonrasında annenin kendisini rahat hissetmesinde etkilidir.

Yoganın Tarihi

Milattan önce 900’lü yıllara dayanan yoga tarihi, kendine has kavramları ile bu çağlarda ortaya çıkmıştır. Bir meditasyon şekli olduğu için Budizm felsefesi ile de ilişkilendirilebilen, gelişim çağlarında bu inanıştan da beslenen yoga, kişilerin inanması ve isteği ile uygulanabilir.

Uygulama kısmına bakıldığı zaman herhangi bir mekan kısıtı olmayan bu meditasyonun, evlerde, spor salonlarında ya da muhtelif yerlerde uygulanabilir olması avantajdır. En iyi yoga uygulamaları ise elbette ki bir yoga merkezinde gerçekleşir ve kişilerin yanında yoga uzmanları ile söz konusu uygulamalar daha da anlamlı bir hal alır. Böylelikle çok daha sakin, çok daha dingin bir ruha kavuşabilme adına ilk adımlar atılabilir.

Şu ana kadar yoganın bir çeşit meditasyon olduğundan bahsettik. Peki, gerçek anlamda meditasyon ne demektir?

Meditasyon Nedir?

Çok geniş bir şekilde tüm dünyada bilinen meditasyon kavramı, elbette ki kültürden kültüre, toplumdan topluma anlam olarak farklılık gösterebilir. Fakat meditasyon kavramı özünde evrensel olarak şu anlama gelir;

Meditasyon Nedir

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş bir kelimedir ve bu bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara gelir. Yani esasında meditasyon dediğimiz şey derin düşünmedir (ki esasında bu “zihnen düşünmemedir”) ve tasavvufi terimlerde bu tefekkür olarak geçer. Yani hiçbir şey düşünmeksizin gerçekleşen derin düşünmedir.

Esasen ister Budizm olsun, ister Paganizm olsun, isterse de tasavvuf olsun, ruhsal öğretilerin temelinde meditasyon türleri ve felsefeleri yer alır. En azından bu öğretilerde söz konusu meditasyon uygulamalarının tekniklerinin etkilerinden bahsedilebilir. Özellikle de imgeleme çalışmaları bu anlamda dikkat çeker. Çünkü temel meditasyon süreçlerinin hayata geçirilmesinin ardından bu tür çalışmalar uygulanmaktadır.

Meditasyon Uygulamaları

Meditasyon denildiği zaman ilk olarak akla gelen nokta zihnin boşaltılmasının öğrenilmesidir. Çünkü her türlü meditasyon uygulamasında zihin boşaltılmalıdır. Ancak bu şekilde huzurlu olunabilir ve farkındalık artar. İşte bu an çok kıymetlidir ve kişinin amaçlarına ulaşması noktasında şu süreç gerçekleşir;

İşte tam bu anda, tam bu derin öze temas ettiğiniz anda, ruhunuzdan bilincinize bir akış, bir aydınlanma, bir farkındalık akar ve hayata dair bir farkındalık-uyanış ve berrak bir görüş kazanırsınız. Buradaki tefekkür yani derin düşünme “felsefi bir sorgulama” değildir. Burada zihin arındırılır. Tabiri caizse, camı zihin olarak kabul edersek, kirli camı temizler ve berrak camın ötesindeki hakikati izlersiniz. Cam kirliyken yani binlerce düşünce beynimizde iken hakikati seyir eyleyemeyiz, ne zaman ki cam temizlenir, o zaman camın ötesindekini seyredebiliriz. İşte bu zihnin ötesindeki hakikate temas etme işlemidir ki bu noktada siz “müdahale eden” veya “yargılayan” değil sadece ama sadece “gözlemci” yani ruhsal öz olursunuz.

Meditasyona dair pek çok bilgi almak, bu kavram ve öğretiler ile ilgili kitaplar okumak mümkündür. Ancak meditasyonun ne olduğunun anlaşılması ancak uygulama sırasında net olarak sağlanır.

Nefes Terapisi, Yoga ve Kaz Dağları

Nefes Terapisi, Yoga ve Kaz Dağları!

Yukarıda anlatılan meditasyon yöntemleri, yoga teknikleri, nefes alma teknikleri ve daha pek çok felsefenin hayata geçirilmesi için doğal, sağlıklı ortamlar aranabilir. Bu noktada dünyaca ünlü Kaz Dağları pek çok kişi için en popüler ve en uygun yerdir. Kazdağları’nın yakınında, Kızılkeçili Köyü mevkiinde yer alan İda Natura Otel’de tüm bu uygulamalar hayata geçirilebilir. Örnek olarak düzenli yoga uygulamaları, nefes egzersizleri, meditasyon öğretilerinin ortaya çıkarılması ve çeşitli danslar ile hayat enerjisi alevlendirilmektedir. Bilhassa da hafta sonu kamplarında, 2 gece ve 3 gün boyunca harika bir atmosfer içinde, eşsiz manzaraya karşı yoga yapılabilir.

Geleneksel nefes egzersizleri yapabilmek, nefesin enerjisi ve etkisi ile çok daha sakin ve huzurlu bireyler haline gelebilmek için Bin Pınarlı İDA’da, hatta Efsanelerin Beşiği Endemik Bitki Cenneti olarak da lanse edilen Kaz Dağları’nda siz de bu harika duyguları hissedebilirsiniz.

Kim, Ne Zaman Yazmış?
26 Eylül 2016 | Sağlıklı Yaşam kategorisinde yazdı 0
Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?

Etiketler: Meditasyon Teknikleri, Doğru Nefes Alıp Verme, Kalp Krizi, Nefes Terapisi

Benzer Haberler & Duyurular
    Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?